Genel KültürMüzik

Akordiyon Nedir? Nasıl Bir Çalgıdır? Özellikleri, Çeşitleri

Akordiyon omuzlara asılıp kucakta çalının körüklü klavyeli çalgı. Körükle birlikte klavye tuşlarına basılınca supaplar açılır, bunların içindeki madeni dilcikler geçen hava ile titreşip ses çıkarır. Akordiyonun temeli ağız armonikasıdır. 19. yüzyılın başlarında icat edildi ve 1870’lerde akordiyon adını aldı; başlangıçta el armonikası deniyordu. 20. yüzyılın basında yapılan bazı eklemelerle akordiyon, daha da geliştirilerek bugünkü durumunu aldı.

Akordiyon nedir, ne demektir? Akordiyon nasıl bir çalgıdır, özellikleri ve tarihçesi hakkında bilgi.

1. Bir körükle bir ya da iki klavyeden oluşan havalı çalgı. Klavyedeki tuşlara basılınca, serbest madeni dillere bağlı supaplar açılır ve körükten gelen havayla bu diller titreşir.

2. Akordiyon olmak, akordiyona dönmek, körük gibi katlanmak, ezilmek, buruşmak: Ağaca taslayan araba akordayiyon olmuştu. Pantotonu buruşmuş, akordiyona dönmüş

Akordiyon kapı, kapandığında akordiyon körüğü gibi bir köşeler dizisi oluşturan sürgülü kapı.

Akordiyon pili, ince yapılmış çift taraflı pili. Giysilerde, perde ve farbela kenarlarında kullanılır.

Müz. 1829’da,Viyanalı org ve piyano yapımcısı Cyrillus Demian, tek klavyeli küçük bir çalgı olan akordiyon için bir ihtira beratı aldı. Kısa sürede, birçok firma bu yeni çalgının üretimine girişti. Diatonik akordiyon denilen ve diyezli ya da bemollü sesleri veremeyen bu çalgı, köylere kadar yayıldı. 1880’de, iki klavyeli kromatik akordiyon gerçekleştirildi. Diyezli ve bemollü sesleri de verebilen bu yeni akordiyon, kısa sürede çok tutundu. 1940’ta daha da gelişti ve konser akordiyonu adını aldı. George Auric ve Jean Françaix gibi besteciler. bu çalgı için birçok parça bestelediler.

Akordiyon özellikleri ve kısaca tarihçesi hakkında bilgi.

Akordiyon, körükler (ortada) tarafından yaratılan bir hava akımının, akortlu metal telleri titreştirmesiyle ses çıkartan bir çalgıdır. Sağ el klavyede melodinin notalarını çalarken, sol el de düğmelere basarak armoniyi sağlar.
Akordiyon: Bir körüğü harekete geçirmekle yaratılan hava akımının etkilediği serbest metal dillerinin titreşmesiyle ses çıkaran havalı çalgı. Bir ya da iki kılavuz ile bir körükten oluşan akordiyonda, serbest metal dillerin titreşmesi, klavyenin tuşlarına basmakla sağlanır.

Akordiyon 1829’da Viyanalı bir org yapımcısı tarafından tek klavyeli (üstünde sağ el tuşlarının bulunduğu olarak yapılmış sol el tuşları 1829’da eklenmiş, 1940’ta daha da geliştirilerek “konser akordiyonu” yapılmıştır. Aslında bir halk çalgısı olan akordiyonun, klasik repertuvardaki yeri kısıtlıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir