HalkbilimiEfsaneler

Kars Oğlan Kız Kabri Efsanesi

Kars Oğlan Kız Kabri Efsanesi. Kars İline Ait Oğlan Kız Efsanesi Nedir? Neyi Anlatır?

Kars’ın Tuzluca İlçesinin Iğdır ilçe hududuna yakın bir yerinde taşlardan meydana gelmiş bir yığın vardır. Halk bu taş yığınını, mahallî söyleyişle Oğlan-giz gebîri demektedir. Pek çok taş yığınına atfedildiği gibi bunu da güzel bir hikâyeye bağlamışladır. Anadolu’da her taş yığınının bir hikâyesi vardır; Oğlan giz gebiri’nin de hikayesi şöyledir:

Vaktiyle çevredeki köylerden birinde, delikanlının biri gönlünü köyün güzeline kaptırır. Kız da genci sever, aşkına karşılık verir. Fakat babası bu işe «Olmaz!» der de başka bir şey demez. Delikanlının babası, yakınları giderler, kızı, Allah’ın emri, Peygamberin kâvli ile isterlerse de bir netice alamazlar. Delikanlı içirt tek yol kalmıştır: Kızı kaçırmak Delikanlı ile sevgili bir olup kaçarlar. Kızın babası da duyar duymaz adamları ile beraber peşlerine düşer. Delikanlı ile kız kaçar, arkadakiler kovalar; onlar kaçar, öbürleri kovalar. Derken takipçiler öndekilere yetişirler. Baba delikanlıya acımadığı gibi evlâdına da acımaz, İkisini de oracıkta öldürürler.

Zamanla mezarları kaybolmasın diye, delikanlı İle kızın öldürüldüğü yere taş yığmışlar. Hatta bugün bile yoldan geçenler oraya bir taş atmadan yoluna devam etmez.

Kaynak: Saim Sakaoğlu / 101 Anadolu Efsanesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir