HalkbilimiŞehir-Kültür

Sakarya’nın Kültürel Özellikleri Nelerdir?

Sakarya’nın Kültürel Özellikleri Nelerdir? Sakarya İlinin kültürel özellikleri, halk oyunları, halk müziği, giyim ve kuşamı, yöresel sözleri.

Sakarya’nın Kültürel Özellikleri Hakkında Kısaca Bilgi

Sakarya’da halk müziğinde zeybek, hora hatta, Kafkas dansları bir aradadır. sazlarda çeşitlilik vardır. Yörenin ünlü türküleri: Evlerine Varamadım Gazelden, Elmayı Ton Top Yapalım, Halime, Allı Yazma Başında, Gelin Ağlatma. Gelin Götürme, Halka Oyunu, Meşeli vb.’dir.

Yörede tezeneli sazlardan bağlama, tambura, cura, üflemeli sazlardan zurna, dilli dilsiz kavallar ve Karadeniz kemençesi görülmektedir. Yöreye çeşitli bölgelerden göçenler oyunlarını, müziklerini, kültürlerini bir arada getirmişlerdir. Bu yüzden belirli bir oyun çeşidi yoktur. Çok çeşitli oyunlar oynanır. En ünlü oyunlar, horon, Kafkas, zeybek, karagözlüm vb.’dir,

Giyim-kuşamı: İle özgü giyim-kuşamdan söz etmek zordur. Nüfus yapısındaki çeşitlilik yüzünden geleneksel yerel giysi yoktur. “Manav” diye adlandırılan geleneksel kadın giyimi geniş ağlı şalvar, üstlük denen bluz, namaz bezi denilen uzun örtülerden oluşur. Bazı yörelerde kadın giyiminde Kafkas etkisi sezilir. Erkek giyimi kruvaze yakalı, çift düğme ve yırtmaçlı ceket, dar paça pantolon, yelek ve fört-kasketten oluşur. Yine bazı yörelerde Kafkas etkisi sezilir.

Sakarya İlinde Kullanılan Bazı Yöresel Sözler, Atasözleri

  • Anasına bak danasını al.
  • Armut dalma yakın düşer.
  • Balığı tutmadan tavayı ateşe koyma.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir