Afyon’un Kültürel Özellikleri Nelerdir?

Afyon’un Kültürel Özellikleri Nelerdir? Afyon İlinin kültürel özellikleri, halk oyunları, halk müziği, giyim ve kuşamı, yöresel sözleri.

Halkoyunlarının başlıcaları çiftetelli, cirit, halay, kasap oyunu ve zeybektir. Özellikle Bolvadin ve yörelerinde kaşıkzeybek denilen oyun oynanır. Çoğunlukla türkülü olarak oynanan bu oyunlar şu isimlerle anılır:

“Acem kızı. Aşkına. Çember, Divitbar, Durnalar, Fadik, Hamama. Mavli. Menekşesi biçim biçim, Balazım v.b. Bu oyunlar yörede gırnata denilen klarnet, kemane, kemençe, darbuka, dümbelek ve dibirdek denilen aletle kaval eşliğinde oynanır.

Ege Bölgesi’nin en ünlü oyunu olan zeybek Afvonkarahisar’da çok tutulur.

Halk müziği; Afyonkarahisar ve yöresi müzik açısından oldukça zengindir. İl merkezinde yüzyılların ürünü ezgileri çalıp söyleme geleneği sürüp gitmektedir.

Uzun havaları, güvey türküleri, gelinle kızın ezgili konuşması, kara koyun ve kara koç için yakılmış türküler belli başlı örneklerdir.

Giyim kuşam; Geleneksel giysiler içinde çeşitli başlıklar oldukça geniş yer tutar. Fes, tepelik, rekçin, tuzaklı hotoz denilen başlıkların yanında kadınlar oyalı başörtüleri de kullanırlar, ayak bileklerine kadar uzanan uzun etekli ve çok uzun kolları bulunan kıyafetler giyerler. Bindallı ve cepken kullananlar da vardır. Şalvar, çeşitli takılar ve çarık da Afyonkarahisarlı kadının vazgeçemediği giysiler arasındadır.

Afyonun Meşhur Ürünleri: Haşhaş, Kaymak, Afyon Sucuğu, Afyon Mermeri, Çağlayan Mesire Yeri, İscehisar Kayalıkları, Bayat Kilimleri, Hüdai, Gazlıgöl, Dinar ve Sandıklı Kaplıcaları

Afyon İle İlgili Sözler, Atasözü Örnekleri

  • Köpeğe çan takılmaz.
  • Kumarda üten de uyumamış, ütülen de.
  • Alçacık eşek binmeğe kolaydır, yünlüce koyun yolmağa kolaydır.
  • Bir kaşık aşın, ağrısız başın olsun. Dırdırcı karı, sokucu arı.
  • Ekmeğin iyisi deneden, yiğidin iyisi anadan olur, Sakla beni varken, bulunayım sana yokken.
    Kesin: Besni ilçesine bağlı bir köy. şekke : Gümüşten yapılmış başlık süsü. zumzuk : Yumruk, dene : Buğday tanesi, ütülmek : Kaybetmek, ütmek : Kazanmak.

Daha Fazla Bilgi İçin

İlgili Makaleler