Ankara Kitap Özeti (Ankara Romanı İçeriği Konusu Özeti)

Ankara kitap özeti. Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Ankara kitabı içeriği konusu. Ankara Romanı Özeti Kısa

Ankara, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’ nun romanı (1934). Romanda, Ankara’ nın Kurtuluş savaşı yılları, savaş sonrasında yönetici sınıfın “milli mücadele ruhu” nu yitirişi, daha sonra da buna tepki olarak idealist bir kuşağın devrim için çalışması anlatılmıştır. Savaş sırasında heyecansız ve ürkek bir banka memurunun karısı olan Selma Hanım, eşinde bulamadığı kişiliği ve coşkuyu binbaşı Hakkı Bey’de bulur ve onunla evlenir. Ancak yeni kurulan devlette yozlaşmayı anlatan ikinci bölümde Hakkı Bey de, yazarın “bir karikatür” diye adlandırdığı başkentte, devrimci kişiliğinden uzaklaşmış, ticaret ve komisyon işleri peşinde koşan, yaşamını çay partileri ve balolarda geçiren yeni bir sınıfın adamı olmuştur. Selma Hanım ondan da soğur. Halk yararının gözetildiği geleceğin Ankara’sını bir ütopya biçiminde anlatan son bölümde Selma Hanım, artık, devrimci bir yazar olan Neşet Sabit ile evlidir ve her ikisi de idealist birer insan olarak var güçleriyle devrim için çalışırlar. Selma Hanım kişiliği üç ayrı dönemi birbirine bağlamış olur.

Ergin Orbey’in romana dayanarak hazırladığı sahne uyarlaması (Ankara.,. Ankara Ankara…). Ankara Üniversitesi dil ve tarih-coğrafya fakültesi tiyatro bölümü öğrencileri tarafından 12. İstanbul Festivali’nde temsil edildi.

Ankara Romanı (Kitabı) Özeti

Üç ayrı bölümden meydana gelen eserin birinci bölümünde Millî Mücadele yıllarının heyecanlı, ateşli, olaylara gebe Ankara’sını buluruz. İstanbul’dan gelen Selma Hanım, önceleri Millî Mücadele ruhunu kavrayamaz, halkın ilkel yaşamasından nefret eder, ama zamanla heyecanlı havaya kapılır. Bunda kocası Nazif Beyin katkısı vardır. Ancak Nazif Bey, Sakarya mücadelesinden ürkerek kaçmanın yollarını arar. Selma Hanım, Ankara’da tanıdığı Binbaşı Hakkı Bey’le birleşerek mücadelesini sürdürür, yaralılara bakmak üzere hastanede çalışır. Çok geçmeden Sakarya kıyılarından ilk zafer haberleri gelir.

İkinci bölüm, Cumhuriyet yıllarının Ankara’sıdır. Binbaşı Hakkı Bey’le Selma Hanım evlenmişler, yeni ortamın yarattığı bir insan olan Hakkı Bey, askerlikten ayrılarak bir şirketin idare meclisine başkan seçilmiştir. Selma Hanım lüksten, ihtişamdan kurulu bir hayatın içine düşmüştür, mutsuzdur. Devrimler, özlemler, halkın geleceğine ait tasarılar, arka arkaya iflâs etmektedir. Bu kargaşalıkta Cumhuriyet ruhu, ilk aydın gençlerini yetiştirir. Yazar Neşet Sabit bunlardan biridir. Selma Hanım üçüncü evliliğini Necat Sabit’le yapar ve sınırsız bir mutluluğa kavuşur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu