DerlemelerY. İnsan Hazineleri

Avanos Çömlekçilik (Hasan Akbaştan Derleme )

Avanos’ta,  Çömlekçilik ile ilgili olarak Hasan Akbaş’tan derlenen bilgiler. 

HASAN AKBAŞ- Çömlekçilik (Avanos)

  • Derleyen: Tuğba Caner
  • Derleme Yeri: Avanos
  • Derleme Tarihi: 11.11.2007
  • Kaynak Kişi: Hasan Akbaş, 50 yaşında, ilkokul mezunu
  • Mesleği Kaç Yıldır Yaptığı: 35 yıl
  • Mesleği Kimden Öğrendiği: Babadan ve Salih Amca’dan
  • Mesleği Kimlere Öğrettiği: Çıraklara

35 yıldır bu mesleği devam ettiren Hasan Akbaş Cili adlı işyerinin sahibidir. İşyerinin Alt kısmını atölye, üst kısmını ise satış yeri olarak kullanmaktadır. 15 çırağın çalıştığı atölyede, hızlı bir şekilde çömlek yapılıp diğer tarafta pişirilip, desenlendirilerek satış kısmına çıkarılmaktadır. Hasan Usta’nın ailesinden dedesi, babası, amcası bu işte uzun yıllar çalışmış insanlardır. İşin püf noktalarını Hasan Usta onlardan öğrenmiş ve şimdi kendisi çıraklarına öğretmektedir. Çömlekçiliğin bu yörede turist sayısının fazla olmasına dolayısı ile talebin fazla olmasına bağlı olarak devam edeceğine inan Hasan Usta, fabrikalarda çömlek yapılamadığından el emeğinin yine kıymetli olacağını düşünmektedir. (F:1,2,3,4)

Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yayınları 2018 Ankara ( Yaşayan İnsan Hazineleri M. Öcal OĞUZ, Esra Bilgi) 

“Öcal Oğuz “Yaşayan İnsan Hazinelerin korunması için destekleme projelerinin geliştirilmesi gerektiği ve Yaşayan İnsan Hazinesi olarak isimlendirilebilecek ustaların, mesleklerini öğretebilecekleri ya da mesleğin aktarımını sağlayabilecekleri fırsatların yaratılması gerektiği düşüncesindeyiz

Kültürel Bellek sitesini ilk açtığımda bu tür çalışmaların kaynak gösterilerek “kulturelbellek.com sitesinde yayınlayabilmesi için gerekli izin alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir