Genel KültürEdebiyatKitap Özetleri

Deliliğe Övgü Kitap Özeti

Deliliğe övgü (Encomium Moriae), Erasmus’un polemik eseri (Paris, 1511). Bilimsel Latinceyle yazılmış bir inşat denemesi olan bu kitapta yazar toplum sınıflarını (özellikle din adamlarını, ilahiyatçıları ve keşişleri) eğlenceli bir şekilde tenkit eder.

Delilik, uzun kulakları çıngıraklarla süslenmiş bir kadın kılığında dinleyicilerine: topunuz delisiniz deyip, yalnız kendisinin sağduyusu olduğunu gösterir. S. Brant aynı konuyu Narrenshiff (Deliler Gemisi) (1494] adlı eserinde işlemiştir. Erasmus’un şüpheciliği, insanların boş gururunu acı bir alayla sarsar. Eserde kilisedeki reform gereğinin yankısı duyulur. İlk baskılar Holbein’in çizgileriyle süslenmiştir.

Deliliğe övgü, Roland Petiı’nin yergili ve nükteli, 9 bölümlük (açıkçalık, iktidarda kadın, haplar, makine v.d.) balesi. Jean Cau’nun eserinden alınan, müziğini Marius Constant’ın yaptığı bu bale, ilk defa 1966′-da, Paris’te, Champs-Elysees tiyatrosunda, Nicky de Saint-Phalle, Jean Tinguely ve Martial Raysse’ın dekor ve kostümleri içerisinde oynandı. Baş rolleri. Daniele-Jossi, Sylviane Siobud, Felix Blazska ve Robert Bestonso gibi oyuncular canlandırdılar. Bu baleden esinlenerek bir filim yapıldı.