Güncel

Dünyadaki Önemli Müzeler Nelerdir?

Dünyadaki Önemli Müzeler nelerdir, özellikleri ve tarihleri hakkında bilgiler

British Müzesi

Dünyanın sayılı müzelerinden biri olan British Müzesi müzeciliğin gelişimi için oldukça önemlidir. İngiltere’nin Londra şehrinde yer alan müze, koleksiyonlarında tarihe tanıklık eden sayısız eser bulundurmaktadır. Bu eserler arasında Mısır hiyerogliflerinin Reşit Taşı ve Asur kabartmalarının yanı sıra, ülkemiz topraklarından giden ve dünyanın yedi harikasından biri kabul edilen Bodrum Mausoleion (Mavsolion)’una ait parçalar da yer almaktadır.

Louvre Müzesi

Fransa’nın Paris kentinde bulunan Louvre Müzesi dünyanın en ünlü müzelerinden birisidir.
Louvre Müzesi, 1793’te Louvre Kraliyet Sarayı’nın müzeye dönüştürülmesiyle oluşturulmuştur. Resim, heykel, Doğu sanatları, Mısır sanatları, Yunan sanatları, desen bölümleri ve sanat eserleri olmak üzere yedi bölümden oluşur.

Koleksiyonları arasında Orta Çağ Fransız ve Avrupa resimleri, Fransız sanatının önemli heykel örnekleri, Akad uygarlığından eserler, Mısır uygarlığına ait örnekler, Yunan sanatına ait önemli eserler ve süsleme sanatı örnekleri bulunmaktadır.

Berlin Pergamon Müzesi

Adını Bergama antik kentinden alan Pergamon Müzesi, ilk defa 1830’da açılmış, sonradan getirilen eserler sığmayınca da 1930’da genişletilip restore edildikten sonra tekrar açılmıştır.

Pergamon Müzesi, Berlin’de Müze Adası diye adlandırılan yerde bulunan beş müzeden biridir. Helenistik Dönemin en güzel sanat eserlerinden biri olarak kabul edilen Zeus Sunağı Bergama (Pergamon)’da 1871 yılında yol yapımında görevli Alman Mühendis Carl Humann tarafından bölümleri numaralandırılıp özenle sökülerek 1886 yılına kadar aralıklarla parça parça Berlin’e götürülmüş ve Berlin Pergamon Müzesinde yeniden kurulmuştur.

Bu müze Pergamon Zeus Sunağı yanında, Milet Pazar Kapısı’nı, Sümer, Asur ve Pers medeniyetlerinden de birçok değerli eseri bünyesinde bulundurmaktadır.

Prag Ulusal Müzesi

1885 -1890 yılları arasında inşa edilmiş olan müze birçok kez millî parlamento binası olarak da kullanılmıştır. Dünya ve Çek Cumhuriyeti tarihi ile ilgili eserlerin sergilendiği ihtişamlı bir müzedir.

Neprajzi Etnografya Müzesi

Budapeşte’nin ünlü etnografya müzesidir. Macaristan kültürüne ait 139.000, uluslararası kültürlere ait de 53.000 parça barındıran müze, Avrupa’daki en büyük etnografya müzelerinden birisidir. Daha önce Kraliyet Mahkemesine ait olan bina, parlamento binasının karşısında yer alır. Rönesans ve Barok Dönem mimarisinin izlerini taşır.

Vatikan Müzesi

Müze 1400 odalıdır. En dikkate değer bölümleri, Raphael (Rafael)’in dekore ettiği Raphael Odaları, 1473 yılında inşa edilen Şistine Şapeli ve Mısır koleksiyonunu barındıran antik sanat bölümleridir.

Hristiyanlık tarihi boyunca göreve gelen papalar, Vatikan Müzesine birçok ekleme yapmış; yeni bölüm ve galeriler açarak birçok paha biçilmez eser kazandırmıştır. Böylelikle müze bugünkü görkemli şeklini almıştır.

Metropolitan Müzesi

Dünya müzelerinin en ünlülerinden biridir. 1880 yılında New York’taki Central Park’ta açılmıştır. Kurulduğu günden bu yana birçok ekleme yapılan Metropolitan Müzesi; arkeolojik eserler, dünya uygarlıkları bölümleri, 52 resim galerisinin yanı sıra dekoratif sanat galerileriyle izleyiciye eşsiz zenginlikler sunmaktadır. Amerikan sanatının örneklerinin yanı sıra Avrupa resim ve heykel sanatından 2000 eseri barındıran müzede antik uygarlıklara ait sayısız obje de yer almaktadır.

Guggenheim ( Guggenhaym) Müzesi

Him New York kentindedir. Solomon Guggenheim’ın modern sanat yapıtlarından oluşan koleksiyonunun da sergilendiği müzedir. 1959 yılında tamamlanan yapı, geleneksel müze mimarlığından bütünüyle farklı bir anlayışı sergiler. Yapı kütlesini, yukarı doğru açılarak yükselen beyaz betondan yalın görünüşlü bir sarmal bant oluşturur. İç mekânda ise yine sarmal bir rampa altı kat yüksekliğe ulaşır. Rampanın ortasındaki boşluk, tepede paslanmaz çelikten bir konstrüksiyonu olan cam kubbeyle örtülmüştür. Sarmal dış duvarın iç yüzüne asılmış resimler, en yukarıdan başlanıp rampadan döne döne inilerek izlenir.

Prado Müzesi

Dünyanın en önemli müzelerinden biri olup 1819 yılında hizmete girmiştir. Müze, krallık koleksiyonlarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Prado Müzesi, birçok İspanyol (El Greco, Velazquez, Goya…) ve Hollandalı (Bosch, Rubens…) ressamın eserlerinin yanı sıra, çeşitli heykel, çizim vb. sanat eserinin bulunduğu bir müzedir.

İspanyolların 19. yy.ın başından 1930’lara kadar gelen tüm kral, kraliçe ve prensesleri, sahip oldukları en değerli eserleri Prado Müzesinin koleksiyonuna eklemiş; müzeyi yeni yapıtlarla destekleyerek koleksiyonunun zenginleşmesini sağlamışlardır. Prado Müzesi İspanya’nın en büyük gururu olmuştur. 1980’lerde Prado Müzesine modern sanatlar bölümü de açılmıştır. Picasso’nun “Guernica” adlı ünlü yapıtı, sanatçının ölümünden sonra 1981’de Prado’ya asılmıştır. İspanya topraklarında Avrupa resminin en iyi örneklerini barındıran Prado Müzesi, yüzyılların hazinelerini günümüze kadar taşıyan kültür dünyasının en ünlü müzelerindendir.

Hermitage (Hermitac) Müzesi

Rusya’nın Saint Petersburg (Sen Petersburg) şehrinde yer alan bir sanat ve kültür müzesidir.
Dünyanın en büyük ve en eski müzelerinden biri olan Hermitage Müzesi, 1764 yılında II. Katerina tarafından kurulmuş, 1852 yılında kamunun hizmetine açılmıştır. Müzede, yaklaşık üç milyon sanat eseri vardır. Hermitage Müzesi dünyanın en büyük resim koleksiyonuna sahiptir. Ünlü ressamlardan Titian, Murillo (Murilyo), Rubens, Renoir (Renuar), Van Dyck (Fan Deyk), Rembrandt (Remrant), Degas (Düga), Cezanne(Sezan) ve Poussin (Pussan)’ın tablolarını barındırır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir