Güncel

Monopoly Oyunun Tarihçesi

Monopoly Oyununu kim, nerede, nasıl ve ne zaman buldu? Monopoly Oyunu nasıl ortaya çıktı, Oyun Tarihçesi hakkında bilgi.

Monopoly Charles b. Darrow tarafından, 1930’larda yaratıldı çıkışı Büyük Buhran’a denk geldi.
Tarihin en çok satan masa oyunu Monopoly şimdiye kadar 37 dilde üretildi ve 103 ülkede satıldı. Piyasaya çıkış yılı olan 1935’ten bu yana 200 milyondan fazla kutu satın alındı.

Monopol’ün piyasaya çıkışından önceki yıllarda bir dizi benzer oyun icat edilmişti.

1904’te Lizzie Maggie adında bir kadın, sadece gayrimenkullerden vergi alınması gerektiğine inanan tekel karşıtı Amerikan siyasi ekonomisti Henry George’un teorileri üzerine kurulu, Ev sahibi Oyunu adında bir oyunun patentini almıştı. Lizzie Magie’nin oyunu ev sahiplerinin, kiracının sırtından nasıl para kazandığını göstermek üzerine kuruluydu. Üretilen birkaç kutuya ek olarak, üniversite öğrencileri ve diğer bazı meraklılar tarafından oyunun ev yapımı uyarlamaları da oynandı.

Charles B. Darrow, 1933’te oynadığında oyun Monopoly olarak biliniyordu. Pennsylvania’daki Alman mahallesinden işsiz bir mühendis olan Darrow, büyük meblağlarla gayrimenkul yatırımı üzerine kurulu bu oyunu oynamak ve geliştirmek için sayısız saatini harcadı.

1930’lu yıllardaki Buhranda gazeteler kapanan iş yerlerine, iflaslara, ipoteklere dair haberlerle doluydu. Darrow oyununa bu fikirleri ve New Jersey’deki Atlantic City kentinden bildiği yerlerin isimlerini de kattı.

1934’te Parker Brothers adlı Massachusettes’li oyun şirketiyle görüştü. Şirket tasarım hatalarını, karmaşık kuralları ve genel olarak oyunun yavaşlığını gerekçe göstererek onu geri çevirdi. Ancak Darrow pes etmek yerine borç para buldu ve 5 bin kutu Monopoly bastırdı.
Bu kutuları Philadelphia’da büyük bir mağazaya verdi ve kutular orada büyük bir hızla satıldı. Buhran dönemi oyuncuları zar atarak ve akıllıca davranarak yığınla para kazanma fantezisine bayılmıştı.

Parker Brothers birden oyunla ilgilenmeye başladı ve 1935’te telif hakkım satın aldı. Şirket bir önlem olarak Magie’nin patentini de 500 dolara satın aldı. Ayrıca Finans adında başka bir oyununkini de.

Kardan pay almasını sağlayan bir anlaşma koparacak kadar gözü açık olan Darrow ise milyoner oldu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir