EdebiyatKitap Özetleri

Acı Tütün Kitap Özeti

Acı Tütün Kitap Özeti. Acı tütün kimin eseri, konusu, karakterleri. Acı tütün neyi anlatıyor. Necati Cumalı Acı Tütün Özet.

ACI TÜTÜN Necati Cumalı’nın romanı (1974)

Olay 1952 kışında Urla’da geçer. Tütün piyasasının açılması o yıl ocak ayının ikinci haftasını bulmuştur. Tekel’in saptadığı fiyatlar çok düşüktür ve Tekel’in piyasaya katılmayışı, piyasayı tüccara bırakışı demektir bu. Demokrat Parti hükümetinin 1950 seçimlerinde tüccardan yardım görmüş olduğu için, şimdi tüccara olan borcunu ödemesi demektir. Urla’lı ekiciler tütünlerini satmamaya karar verirlerse de, direnmeleri kısa sürer. Komşu ilçelerde satışlar sona ermek üzeredir. Urla’lılar da örgütsüz, yetersiz boykotlarından ister istemez vazgeçip tütünlerini satarlar. Sadece arabacı Yusuf sözünün eri çıkmış, ne çabalarla yetiştirdiği yedi balya tütünü, yok pahasına tüccara kaptırmaktansa, Cumhuriyet Alanı ortasına getirip gözler önünde yakmıştır

Roman, bu baş olayın yanı sıra, iki yıl kadar önce askerden dönmüş ekici Ferit Taşçı ile nikâhlandığı halde bir türlü birleşemeyen Binnaz’ın aşkları, ilçe Sağlık Merkezi başhekiminin mutsuz evliliği, yalnızlığı ve İzmir Milletvekili Bedri Alagözün ekicileri atlaması gibi yan olaylarla da üç dört yönlü bir sürükleyicilik taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir