Genel KültürEdebiyat

Alaaddin’in Sihirli Lambası Özeti Kısa

Alaaddin’in lambası, Binbir Gece Masallarının en ünlülerinden biri. Büyücü bir dervişin Alaaddin adlı bir çocuğu kendi çıkarları için birtakım güç işlere koşmasını ve ikisi arasındaki mücadeleyi anlatır.

Derviş, Mustafa adlı ölmüş bir terzinin oğlu olan Alaeddin’le yakınlık kurar. Önce yanına alarak ona yardım eder, sonra da dünyanın merkezinde bulunan sihirli lambayı almak üzere onu yer altına indirir. Orada başına gelenler ve dervişin kendisine yaptıkları Alaeddin’i düşünmeye zorlar. Dervişin iyi niyetli olmadığını, sihirli lambayı kendi çıkan için istediğini anlayan Alaeddin, türlü serüvenlerden sonra lambayı bularak yeraltından kurtulur. Lambanın yardımıyla büyük servet sahibi olunca sultanın kızıyla evlenir ve mutlu bir yaşam sürmeye başlar.

Alaaddin’in lambası masalı, sihirli bir araçla istediği her şeyi elde etme gücüne kavuşmanın, insan yaşamını nasıl etkileyeceğine Doğu dünyasından verilmiş güzel bir örnektir. Masal, 18. yüzyıldan sonra, Binbir Gece Masalları’nın öteki bazı ünlü masallarıyla birlikte Batı dillerinden pek çoğuna çevrilmiş, Alaaddin’in serüvenleri ve sihirli lambası Batılı insanın dünyasında birçok açıdan simgeleşerek sahne ve sinema yapıtlarına konu olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir