İstanbul’un Kültürel Özellikleri Nelerdir?

İstanbul’un Kültürel Özellikleri Kısaca? İstanbul’un türküleri, halk müziği çalgıları, yöresel oyunları, giyim ve kuşamı 

İstanbul’un Kültürel Özellikleri 

İstanbul giyimi çağlar boyunca toplum yaşamım yansıtan bir özellik göstermiştir. Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde yönetim çevresiyle halk arasında birçok giyim kuşam farklılıkları görülmüştür.

Osmanlılar ‘da saray çevresi ordu ile esnaf ve diğer meslek dallarında farklı giysiler egemen olmuştur. Cumhuriyet ve kıyafet devrimini takiben günümüze kadar İstanbul’da giyim kuşamı belirleyen en önemli öge moda olmuştur. Bugün şehirde geçim düzeyine, kültürel düzeye vb., birçok etkenlere bağlı olarak halk arasında çok çeşitli giysiler kullanılmaktadır,

İstanbul ilçelerine bağlı köylerde ise geçmiş kültürümüzü yansıtan yöresel kıyafetlere rastlanmaktadır. Osmanlı Devleti zamanında erkek giyimi mintan, zıbın, şalvar, kalpak, sarık, mest, çizme ve yemeniden oluşmaktaydı.

II. Mahmud zamanında giyim kuşamda yapılan çağdaşlaşma girişiminde sarığın verini fes almış, memurlara setre ve pantolon giyme zorunluluğu getirilmiştir. Sonraları Tanzimat ve Meşrutiyet gibi yenileşme hareketleriyle giyim kuşamda da değişiklikler yapılmış, şapka kıyafet devrimiyle günümüz İstanbul kıyafeti belirlenmiştir.

Halk Müziği ve Geleneksel Oyunlar: Nüfusunu Türkiye’nin her yöresinden gelenlerin oluşturduğu bugünkü İstanbul’da her yörenin türküsü çalınıp söylenmekte, çalgıları çalınmakta, oyunları oynanmaktadır, İstanbul’un ünlü türküleri Mavilim, Daracık Sokakları Duman Bürüdü, Yangın Olur. Karanfil Oylum Oylum. Bülbüller Ötüyor, Buna Er Meydanı Derler, İstanbul’a Yol Gider, Katip. Hovardayım Hovarda. Gemilerde Talim Var, Ocak Başında Masa vb.

Bilgilendirme: İstanbul ilgili diğer kültürel özellikler bu yazıya eklenip güncellenecektir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu